28.1.2020

Klíčové budou zprávy z Číny (Týden 5)

Dlouho očekávaná korekce se (snad) dostavila. Akciové indexy v minulém týdnu skončily většinou mírně v záporném teritoriu. Na vině takového výsledku je ovšem jen a pouze páteční obchodování, které během jedné seance vymazalo zisky předchozích pěti obchodních dní a poslalo trhy v konečném týdenním účtování do mínusu.

Příčinou takového vývoje je v Číně řádící coronavirus, který se prozatím agresivně šíří a má na svědomí přinejmenším částečné ochromení čínské ekonomiky. Není tak divu, že nejvíce postiženým indexem by právě ten čínský, který během týdne odepsal téměř pět procent a s ním také další akciové trhy, které jsou zahrnuty do skupiny „Emerging markets“, a to včetně toho domácího pražského. Výborně se naopak dařilo majitelům bezpečných investičních aktiv: státních dluhopisů, defenzivně orientovaných měn a drahých kovů. Na trhu vládne silná nejistota a pro další vývoj budou zřejmě nadále klíčové zprávy z Číny, případně dalších zemí, kde byl již nový virus prokázán.

Čistě fundamentální novinky, které z trhů v uplynulém týdnu přišly, nadále neposkytují katastrofickým scénářům žádnou podporu. Hlavním „eventem“ týdne bylo zasedání Evropské centrální banky, které nepřineslo žádnou mimořádnou a překvapující novinku. Banka ponechala sazby na stávajících úrovních a pokračuje ve své verzi kvantitativního uvolňování a nehodlá nic měnit ani na „jízdním řádu“, který v minulosti vytýčila. Centrální banky tedy nadále setrvávají na svých pro trh podpůrných pozicích. Ani další data nedávají žádný důvod k černým scénářům. Pozitivních překvapení jsme se dočkali zejména na našem kontinentu, kde jak celoevropský, tak také klíčový německý index ekonomického sentimentu ZEW překonal tržní očekávání. Lépe, než trh čekal, vypadají také předběžné údaje o vývoji v evropském výrobním sektoru a také v sektoru služeb. O něco hůře pak vyšla odhadovaná čísla pro Spojené státy, kde zůstal předběžný odhad v průmyslovém sektoru za očekáváním, zatímco služby jsou tradičně silné. Na ta nejsledovanější čísla si ovšem musíme počkat na tento a příští týden.

Jak ukazuje obrázek, dění na trhu se i přes výskyt viru v Číně příliš nemění. Investoři stahují svoje prostředky z akcií malých a středně velkých firem a ládují je do méně rizikových akcií největších firem, přičemž jasným lídrem jsou nadále technologie. Naopak nejslabším sektorem jsou nadále energie a sektory s nimi spojené.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Zpět